Międzynarodowi Goście poznają Zakopane i okolice

Na początku czerwca mieliśmy okazję aranżować spotkanie dla członków prestiżowej, międzynarodowej organizacji. Naszymi Gośćmi byli przedstawiciele wielu narodowości, dlatego przygotowując program skupiliśmy się na tym, aby przybliżyć Polskę, Zakopane oraz Podhale, które tak obfituje w urokliwe miejsca, ma bogatą tradycję oraz niepowtarzalną kulturę i architekturę. Podczas kilkudniowego pobytu, nasi goście mieli okazję skosztować tradycyjnych dań regionalnych przygotowywanych przez najlepszych szefów kuchni oraz korzystać z infrastruktury turystycznej na Podhalu. Po wyczerpującym dniu pełnym atrakcji wypoczywali w przytulnych pokojach hotelu Mercure Kasprowy Zakopane – który po gruntownej modernizacji zachwyca gustownym wystrojem nawiązującym do architektury i stylu zakopiańskiego oraz pozwala nabrać sił na kolejne dni pełne wrażeń.

Po przyjeździe do Zakopanego zaprosiliśmy naszych gości na kolację do restauracji Góralska Tradycja, znajdującej się na Krupówkach. Restauracja serwuje przepyszne, regionalne dania i ma unikalny wystrój a ponadto urzekający widok na panoramę Tatr. W menu znalazły się m.in. kotleciki jagnięce podane ze szpinakowym moskolem, karczochem i fenkułem, kaszanka z jabłkiem i śliwkami w sosie z gęsiej wątróbki czy specjalność restauracji – krem z chrzanu podany z placuszkiem ziemniaczanym. Po kolacji na zebranych czekała niespodzianka – specjalnie przygotowana dla nich prelekcja Krzysztofa Wielickiego – najwybitniejszego himalaisty, wspinacza, alpinisty, taternika, który jako piąty człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi! Dzielił się swoimi przeżyciami, wiedzą zdobytą podczas licznych wspinaczek i wypraw. Krzysztof Wielicki opowiadał o doświadczeniach z zimowych wypraw w wysokie góry, o trudach oraz zasadach współpracy w tak ciężkich warunkach. Wieczór był kontynuowany w kawiarni Europejskiej, która również przeszła gruntowną modernizację. Gwiazdą spotkania był zespół Zakopower zachęcający swoją muzyką do zabawy i tańca.

Kolejnego dnia jedną z atrakcji była przejażdżka wozami Doliną Chochołowską – jedną z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Zagraniczni goście z zaciekawieniem i nieukrywaną radością wsiadali do drabiniastych wozów, w których czekał drobny, regionalny poczęstunek. Wycieczce towarzyszyły gwary rozmów oraz śmiechy. Jako koronację wieczoru zostało rozpalone ognisko, na którym zarówno dzieci jak i dorośli piekli kiełbaski, próbowali tradycyjnego bigosu oraz korzystali z uroków tatrzańskiej przyrody. Biesiadzie przygrywała góralska kapela – ukazująca muzyczną tradycję Podhala.

Obowiązkowym elementem na kulturalnej mapie Zakopanego jest Teatr Witkacy – miejsce, które zaskakuje, bawi, rozśmiesza i prowokuje do refleksji. Nie mogło zabraknąć tam naszych gości, dla których Teatr przygotował spektakl pt. „Kobieta Istnienia Poszczególne” w reżyserii Justyny Kowalskiej. Jak wielką rolę w życiu Witkacego odgrywały kobiety, możemy zobaczyć podziwiając jego dzieła: obrazy, dramaty, powieści, fotografie – one powiedzą nam jak Witkacy widział kobiety. Ale jak kobiety widziały Jego? Kim On był dla nich? Tego właśnie dowiedzieli się zgromadzeni na spektaklu.

Na zakończenie pobytu przygotowaliśmy dla naszych gości coś specjalnego! Wyjazd na Kasprowy Wierch. Sam wyjazd na szczyt został zaplanowany na wczesne godzinny poranne, a wszystko dlatego, aby nasi goście mogli wspólnie zjeść wykwintne śniadanie w najwyżej położonej restauracji w Polsce – ulokowanej ponad 1959 metrów nad poziomem morza. Posiłkowi towarzyszył występ niezwykłego skrzypka – Bogdana Kierejszy, który koncertował niemalże na wszystkich kontynentach świata, a jego kompozycje wykonywane są przez artystów polskiej sceny muzycznej. Hipnotyzujące dźwięki skrzypiec wprawiły słuchaczy w przyjemny, relaksujący nastrój.

Dla najmłodszych uczestników spotkania zapewnialiśmy również opiekę animatorów, zorganizowaliśmy prelekcje ratownika TOPR, który zaciekawił dzieci i uczył pierwszej pomocy, wyjście do parku linowego oraz warsztaty plastyczne rozbudzające wyobraźnię i kreatywność.

Dziękujemy, że mogliśmy z Państwem uczestniczyć w tym niezapomnianym spotkaniu.

 

1 2 3

4 5 8

 

Zobacz inne aktualności